Pomysły na biznes na wsi, które przedstawię w tym artykule są dość proste, łatwo można je zrealizować i nie wymagają dużego kapitału do rozpoczęcia. Biznes na wsi zazwyczaj prowadzony jest na małą skalę i ma charakter lokalny.

Tak właśnie jest w przypadku przedstawionych tutaj pomysłów. Mimo małej skali nie oznacza to małego zysku, gdyż jeśli Twoje produkty znajdą uznanie możesz liczyć na nowych klientów, a jeśli produkty można bezpiecznie i dość tanio transportować możesz spróbować sprzedawać w Internecie.

Oto kilka pomysłów na biznes na wsi, które warto rozważyć:

Usługi garncarskie

Na tradycyjną ceramikę popyt będzie zawsze. Ceramika wyrabiana z gliny może być przeznaczona na potrzeby użytku codziennego lub na cele dekoracyjne. Produktów jakie możesz wykonać z ceramiki jest cała masa np. filiżanki, kubeczkim talerzyki, itp.

Możesz róznież wykonywać okolicznościowe pamiątki dla turystów lub naczynia ozdobne. Wytworzony towar możesz sprzedawać bezpośrednio z warsztatu, na pobliskim targu. Możesz również spróbować sprzedawać swoje produkty do sklepów z pamiątkami lub przez internet.

Przedmioty, które posiadają charakterystyczne  lokalne lub regionalne wzornictwo są bardzo chętnie kupowane.

Produkcja i sprzedaż miodu

Ze względu na swoje właściwości spożywcze i lecznicze miód jest jednym z najbardziej popularnych produktów naturalnych. Można go kupić w beczkach od producentów, a następnie rozlewać do mniejszych, szklanych opakowań na potrzeby sprzedaży detalicznej.

Można zrobić to samo z miodem produkowanym we własnej pasiece. Trzeba go odpowiednio oznakować. Miód mogą kupić od Ciebie małe hurtownie oraz sklepy spożywcze. Możesz sprzedawać go również na targach i festynach.

Za lepsze rodzaje miodu np. spadziowy, możesz więcej pobierać od klientów. Nie bez znaczenia będzie napisanie na opakowaniu zalet miodu i możliwości jego zastosowania.

Produkcja wyrobów z wikliny

Wyroby wiklinowe są wciąż bardzo popularne. Zręczne i silne palce oraz odrobina cierpliwości to cechy, które pozwolą na profesjonalne wyplatanie wyrobów wiklinowych.

Użytkowe kosze na ziemniaki, grzyby czy ozdobne koszyki na drobne przedmioty w domu ciągle znajdują nabywców. Zanim zaczniesz wyrabiać większe meble wiklinowe przećwicz na mniejszych (np. kwietniki czy stołeczki).

Kosze o ciekawych kształtach i łączone z innymi materiałami lub wplatanymi ozdobami osiągają wysokie ceny. Jak myślisz, kto kupuje takie produkty?

Hodowla ryb w stawach

Jeżeli w pobliżu Twojego domu są niezagospodarowane stawy, a Ty możesz i chcesz je wydzierżawić albo już jesteś ich właścicielem, to wykorzystaj je na produkcję ryb. Najczęściej tradycyjnie hoduje się karpia, ale można też hodować inne gatunki ryb.

Ryby są chętnie kupowane przez cały rok, jednak najwięcej sprzedasz sezonowo przed Bożym Narodzeniem. Twoimi klientami mogą być zarówno sąsiedzi, jak i mieszkańcy pobliskich miejscowości, którzy mogą kupić u Ciebie ryby bezpośrednio.

Możesz również współpracować z lokalnymi sklepami spożywczymi, przy którym wspólnie z jego właścicielem możesz zorganizować punkt sprzedaży ryb z blaszanego basenu.

Takie dobrze zorganizowane “wyjście do klienta” daje szansę zwiększenia dochodów ze sprzedaży wyprodukowanych przez Ciebie ryb.

Zbieranie ziół i roślin

Na polach i łąkach, w lesie i ogrodzie rosną rośliny, które w całości lub części nadają się do wykorzystania w celach medycznych. Można zbierać takie rośliny jak np. mniszek lekarski, czarny bez, kora dębu, kasztany, kozłek lekarski, kwiat lipy i wiele innych. Zanim zaczniesz zbierać zioła powinieneś nabyć odpowiednią wiedzę, żeby umieć je rozpoznać, wiedzieć, kiedy je zbierać, jak przechowywać, do czego służą.

Skupem zajmują się duże firmy zielarskie i farmaceutyczne. Można również spotkać mniejsze przedsiębiorstwa specjalistyczne, które zazwyczaj są zainteresowane tylko wybranymi  surowcami.

To doskonała okazja do zarobku dla kogoś, kto lubi przyrodę, zna się na roślinach i ich właściwościach, wie kiedy należy je zbierać  i na dodatek lubi spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Fotografie:
http://www.sxc.hu/profile/claraM

 

Czy znasz może inny pomysł na biznes na wsi?

Napisz o tym w komentarzu.